AZ ÉN ÚjSÁGOM - gyermeklap a múlt századból

Az újság 1899. december 15-én indult vasárnaponkénti megjelenéssel és 1944-ben szűnt meg. Benedek Elek és Pósa Lajos voltak az első szerkesztők. Később már csak Pósa Lajos szerkesztette a lapot, de Benedek Elek továbbra is írt saját és álnéven benne.

Olvasni tudó gyerekeknek írták, de egyes írások témája sokkal mélyebb tartalmúak voltak és a felnőttekhez szóltak inkább. Kiemeltem pár kis írást az évfolyamból, melyek napjainkban is aktuális erkölcsi kérdéseket érintenek,  mint a becsület, a hazafiság, a tisztelet és a megvásárolhatóság.

Az alábbi címekre kattintva lehet ugorni az adott íráshoz:

Lőrinczy György - Tisztelet a hősnek

Hermann Ottóné - Melyik különb?

Benedek Elek - A dicsekvők

Nádi Hegedüs - Három fekete golyó

 

Lőrinczy György - Tisztelet a hősnek

 

Megjelent: Az Én Újságom 1901. évfolyam 27. számában.  

A történet - egy idealizált történet arról, amelyben az ellenség elismeri a hőssiességet. Egy császári ezredes "igazságot" szolgáltat egy  szabadságharcos főhadnagynak, megszégyenítve a saját főhadnagyát.  A szereplők nevei azért beszédesek. Steinkugel  - kőgolyó, vagyis a főhadnagy eszességét kérdőjelezi meg, de az ezredes neve sem lehet véletlen, hisz a német Werter - kedves-t jelent magyarul.

 

Az író - 1860-1941 között élt, mintegy 40 regény, rengeteg cikk szerzője. Kisfaludy és Petőfi társaság tagja.

1

2

                        TISZTELET A HŐSNEK!

A magyar szabadságnapja már leáldozott, a diadalmas csaták riadója elhalt a nagy csöndességben, a mi a bosszúra következett. A szép, ragyogó Magyarország olyan volt, mint a néma ember, a ki még a lélekzetét is visszafojtja, mert attól fél, hogy meglátják, hogy él. Az aradi tizenhármat már elárkolták, a szabadsághősök túl a tengeren, hontalan bujdosók, mint az üldözött vadak kerestek egy-egy békés tanyát, a hol sorstépett fejüket álomra hajthassák. Csönd borúit az országra, ' a halálnak, a rémületnek iszonyú csöndje.

Talán akkor dalolta a költő is szomorú nótáját, megijedve a nagy csöndességtől,. a mi olyan volt, mint a temető csöndje.

Édes hazám I hova lett a jó kedved,

 Az a híres, rózsapiros örömed ?

Tán elment a zöld erdőre vadrózsának,

Vagy ki, a szabad mezőre, kis madárnak?..

Elment, el, Aradra, az Új-épületbe, tengeren túlra. A költő dalára nem volt, a ki feleljen. A nemzet hallgatott.

De a győztesek mulattak, persze. A megnépesült börtönök rostélyai alatt, a vendéglők mulató termeiben áldomás pohárt ürítgettek. A nemzeti temető fölött ültek halotti tort. A magyar várak és városok tele voltak idegen katonasággal s az utczákon mindenfelé fegyver és lánczcsörgés hallatszott. A vendéglőkben, korcsmákban, mulatóhelyeken, a hol azelőtt a magyar világ idején a sarkantyús, panyókás magyar daliák vígan járták a toborzót, a palotást, a verbunkost, a csárdást, most német nótákat daloltak a gondtalanúl mulató, győzelemittas osztrák tisztek.

Bajaházán, a kis vidéki városkában is egész ezred katonaság volt beszállásolva. Az ezred tisztjei, csupa bécsi és felső-ausztriai német fiú, esténként rendesen a városi nagy vendéglő étkező termében gyülekeztek össze, kocczintani a császár egészségére .. Meg aztán eldicsekedni a levert magyar szabadságharcz emlékeivel. No, nem sok dicsekedni valójuk lehetett, azt hiszem.

A hosszú asztalt végesvégig ülték. Folytonos kard- és tányércsörömpölés hallatszott s néhány gondtalan kaczagás, a mi föl-fölhangzott a pajkos katona, tréfák nyomán. A tiszteken kívül alig volt néhány ember a teremben. Az egyik sarokban három bús magyar iddogált, összedugott fejjel, halkan susogva. Bizonyosan olyasmiről beszéltek, a mit nem lett volna jó hangosan elmondani most ebben a társaságban. A tisztek asztalának hátat fordítva, a szomszéd asztalnál egyedül egy bozontos fejű ember ült. Onnan, a tisztek asztalától nem is látszott az arczából semmi, a ruhája kopott, gyűrődött, a fején kis, sűrű göndör fekete haj, olyan, mintha már Isten tudja, mikor látott volna utóljára fésűt. A mulató katonatisztek rá sem néztek s az idegen nyugodtan, csöndesen vacsorálgatott.

A harczi kalandokat beszélték a tisztek tovább, vígan mulatozva. Kivált egy szőke pofaszakállas főhadnagy vitte a szót, épen a göndörhajú idegen háta mögött. Egyszer beszédközben valami közbeszólás miatt mérgesen csapta le a kést, villát a tányérjára s nagyot ütött az asztalra az öklével.

Úgy volt, ha mondom! Most is őrzöm azt a kettétörött kardot.

Temesvárnál ? - kérdezte csöndesen egy kapitány.

Ott, az erdőben. Az a dühös vadmagyar valami huszadmagával támadt a szakaszomra, alig volt mellettem öt ember, ő főhadnagy volt a honvédeknél, én tiszthelyettes. Igaz, hogy már akkor csupa vér volt, de azért vagdalkozott, mint az őrült. Feléje suhintottam, de a következő pillanatban a kardom kettétörött. Fegyvertelen kézzel rohantam rá s úgy csavartam ki a kezéből a kardot...

Az idegen a szomszéd asztalnál ekkor fölállott és csöndesen odalépett a katonatisztek asztalához. Sápadt volt, csak a sebek nyoma pirult ki az arczán, mint valami tűzből való barázda. Meghajolt a főhadnagy előtt.

Kondorossy István vagyok, - szólt halkan. - Itt lakom a szomszéd János-pusztán. Egy évvel ezelőtt honvéd főhadnagy voltam.

   

3

4

A tisztek kíváncsian fölállottak. Az osztrák főhadnagy elhalaványodott, zavartan hebegett:

Steinkugel főhadnagy...

Azután nagy csönd következett. Majd megint Kondorossy kezdett beszélni, halk, reszkető hangon, messziről nyugodtnak látszott, de így, a mint szembenézett a tisztekkel, csupa izgalom volt az egész ember. Az ajka idegesen meg- megrándult

Az a honvéd főhadnagy, a kiről a főhadnagy úr az imént beszélt, én vagyok. Huszonkét sebbel vittek be a temesvári csata után a kórházba. De honvédfőhadnagyi becsületszavamra mondom, hogy ez az úr hazudott.

Az utolsó szót már kiáltva ejtette ki s a főhadnagyra mutatott. A tisztek fölugráltak az asztal mellől és körül fogták őket. Steinkugel főhadnagy a kardjához kapott. De jóformán még oda sem ért a markolathoz, mikor hátulról valaki a vállára tette a kezét. A főhadnagy hátrafordult. Werther, az öreg ezredes állott mögötte.

Steinkugel főhadnagyi ! - kiáltotta az ezredes olyan hangon, mintha künn, a gyakorlótéren az ezredet kommandirozná, - ön rögtön hazamegy és további rendelkezésig szobafogságban marad. Egy-kettő, mars! .

És a kezével odamutatott az ajtó felé.

Olyan síri csönd lett a teremben, hogy a légy dongása is meghallatszott volna. A tisztek szinte sóbálvánnyá válva, meg se mocczantak, csak álltak az asztal körűi, mintha a lábuk a földbe gyökerezett volna. Steinkugel főhadnagy fejére vágta a tiszti csákóját, összeütötte a bokáját, tisztelgett az ezredes előtt, aztán a fejét lehajtva, ingatag léptekkel indult ki, az ajtó felé.

Mikor az ajtó bezárult mögötte, akkor az öreg Werther ezredes odalépett Kondorossy főhadnagyhoz, hangosan beszélt, hogy az egész társaság meghallhatta.

A mit Kondorossy úr mondott, szórúl - szóra igaz. Az is igaz, hogy Steinkugel hazudott. Kondorossy honvédfőhadnagy szemem láttára úgy harczolt Temesvárnál, mint az oroszlán s a kardot csak a kórházban vettük el tőle, mikor már a nagy vérveszteségtől elájult. Mikor magához tért, én voltam a legelső, a ki a kórházban meglátogattam. És azt mondtam neki: főhadnagy úr, azért jöttem hogy meghajoljak az ön hősies bátorsága előtt. Igaz-e, Kondorossy úr?

Igenis, igaz, ezredes úr.

Az ezredes az asztalhoz lépett s fölvett onnan két teli poharat. Az egyiket odanyújtotta Kondorossynak, a másikat magasra emelte és mint a harczi jelszót, odakiáltotta a tiszteknek :

Uraim! kocczintsanak velem a hős egészségére !

Az ezredes katonás parancsolatjára a poharak összecsöndűltek.

Egy öreg kapitány akkor tétova hangon közbeszólott:

Hát Steinkugel főhadnagy ?...

Egy hét múlva már nem lesz főhadnagy, - felelte határozottan az ezredes.

Még el sem telt a hét, mikor már beváltotta a szavát. Steinkugel főhadnagy három nap múlva polgári ruhában, a bajaházai vasútállomáson jegyet váltott Bécsig. Az állomásra senki sem kísérte ki. Egyedül ült be a másodosztályú kocsiba, a hol Bécsig elég ideje volt gondolkozni rajta, hogy

hazugság révén még senki sem lett hőssé !

                                                 

                                                    Lőrinczy György

   

 

Hermann Ottóné - Melyik különb?

 

Megjelent: Az Én Újságom 1901. évfolyam 27. számában.  

A történet - egy kis példamese a kutyákról, hogy még a hűségesek is megvehetők. Az írásból erősen kihallható, hogy nem a kutyák hűségéről van annyira szó, mint az emberek koncért való megvásárolhatóságáról.

Az író 1856-1916 között élt, ifjúsági és nőmozgalmi író volt.

1

2

                       MELYIK KÜLÖNB?

No, itt vannak.

Egyszerre három kis lány, meg három kutyus.

Azt is megmondom egyben, hogy melyik kutyus melyik lányéi.

Hát - a Margitkáé - azé a legnagyobbik, mosolygós képűé - a legkisebb kutya: Fokszika. Az ott ni, az asztalon, azzal a kormos pofácskával.

Jankiczáé - a ki ott csücsül a Margitka ölében - az a nagy kutya balról, az a „legyes lábú" vizem: a Móri.

Iluskáé meg ez ni, jobbrúl, ez a kéményseprő-szinű ujfundlandi. Nem hiába olyan fekete; a neve is Czigány.

Ez eddig rendén volna; a baj csak az, hogy mind a három kis lány a maga kutyáját tartja a legkülömbnek.

Most is Margitka azzal kezdi a dicsekedést, hogy aszongya:

Az én Fokszim legkisebb,

Legkedvesebb, legfrissebb;

Bukfenczet vet, szépen szolgál

Mert fineki minden jól áll

S átugrál a pálczikán,

Ugy-e, drága Fokszikám?

Asszonykáját úgy szereti!

Akármit is ígérsz neki:

El nem hagyná, de nem ám !

Ugy-e, drága Fokszikám ?

   

3

4

Jankicza se hagyja ám a maga igazát:

Hát az enyém: Mórika ?

Szelíd, mint a barika.

Tarka folt van a hátán,

Ezüst csörgő a nyakán.

Futni úgy fut, mint a szellő,

De ha hívom, nyomban eljő,

 Lábhoz fekszik, meglapúl,

Meglásd, Ilus mint a nyúl!

S akármivel csalogatod,

Itt nem hagyna — megláthatod !

Ilus alig várja már, hogy szóhoz jusson:

Elbújhat a Fokszika

Kormos pofácskája !

A Móri is mindég csak

A bolondját járja...

Czigány kutyám a kutya!

Nincs párja a faluba'.

Göndör szőre fekete, Bársony-puha, fényes,

Erős, okos, szótfogad, Akármilyen éhes...

Tiz Fokszinál többet ér

Nem is adom százért...

Ő se hagyna engem itt,

 Nem... ezért a házért!

Már épen azon voltak a kis lányok, hogy összekülömböznek:

Jankicza szegényke majd hogy el nem pityeredett.

Margitka meg Ilus mérgesen néztek farkas-szemet.

Majd megkérdezem énapát, hogy melyikünké a legkülömb, meg a leghűségesebb, mondja Margit.

Én is megmondom anyuskának, — siránkozott Jankicza.

Én meg nagyapónak! — vágta oda Ilus daczosan.

Margitka megint szólt volna valami még nagyobbat, de nem volt rá érkezése.

   

5

6

Nyílt az utczaajtó. Előbb egy nagy- nagy szatyor, aztán egy fehér kötős ember ment be rajta.

A mészáros volt. Vitte az ebédhez való húst.

Ucczu... hau, hau !... ham, ham, ham!... nyiff, nyaíf, nyaff !.a három kutya — hányd el — vesd el magad! rohanva rohan elébe...

Kárba vesz minden kérés, kiabálás:

Ide, Fokszi! Fokszikám... hallod ?

Móri, feküdj! Kutyusom, nem hallod ?...

Vissza, Czigány !... kis rajkóm, mit mondtam ?!

Azok ugyan se látnak, se hallanak, csak ugrándozzék körül-körül farkcsóválva, kezet nyaldosva a mészárost a nagy szatyorral — azért az egy-két falatka májért, melyet a legény nevetve adogat nekik.

Erre aztán, végre is — mit volt mit tenni — a három kis lány is hangos vígságra fakadt.

Tehették. "'Egyiknek se volt mit röstelni a másik előtt. Láthatta minden ember, ha akarta, hogy a három dédelgetett kutyus bizony — egy húron pendül s ha jó falatról van szó:

Hűség ide, hűség oda,

Egyik eb, a másik — kutya.

                      Eddig van!... 

                                                                     Hermann Ottóné

   

 

Benedek Elek - A dicsekvők

 

Megjelent: Az Én Újságom 1901. évfolyam 38. számában.  

 

A történet - Tanmese a szegény ember három dicsekvő fiáról. Sajnos nem ismerem a kérdés akkori időszerűségét jelentő eseményt, de biztos vagyok benne, hogy Benedek Elek így áttételesen mondta el a véleményét valamiről. Ekkor már a napilapok szerkesztésében nem vett részt, így ez a lap biztosított véleményény nyilvánításának teret.

 

Az író - A politikusi pályától a korrupciótól megcsömörlött és az új nemzedék hazafiasságra, magyar nyelv szépségeinek terjesztésére tette fel munkásságát.

1

2

                            A DICSEKVŐK

Volt egyszer egy embers annak három fia. Ez az ember két idősebb fiát mesterségre adta, az egyikből borbély, a másikból kovács lett Kisebbik fiának nem kellett semmiféle mesterség, az fölcsapott katonának.

Esztendő múlt esztendő után, a fiúk nem jártak haza, egyszer azonban levelet kapnak mind a hárman, hogy jöjjenek, ha még életben akarják látni az apjukat Haza jönnek a fiúk s hát csakugyan az apjuk halálán van.

No, édes fiaim, - mondotta az öreg ember - csakhogy még egyszer láthatlak. Mondjátok el nekem, melyik mire ment, jól tanultátok-e a mesterségeteket, hogy legalább nyugodtan szállhassak az én koporsómba.

Azt mondja a legidősebb:

Ne búsuljon, édes apám, mert én jól kitanultam a mesterségemet Én úgy tudok beretválni, hogy a nyulat futtában megberetválom.

Na, ez igazán szép, - örvendezett az öreg ember - te fiam a jég hátán is megélsz.

Ne féljen, édes apám, - mondotta a másik legény, a kovács - mert én úgy kitanultam a mesterségemet, hogy a lóra futtában felmerem a patkót, meg le is veszem róla.

Oh de jó, Istenem, oh de jól mondotta az öreg ember.

- Hát te fiam, - szólta legfiatalabbhoz - milyen katona vagy, jól tudsz-e a karddal bánni?

Én-e, édes apám? -kérdezte a legény - tudok biz én. Egyszer kimentem sétálni a legfényesebb ruhámban s hát a mint mennék az utczán, szakadni kezd az eső. Hej, Uram Teremtőm, mit csináljak, gondoltam magamban, most ez a czudar eső pocsékká veri az én szép atillámat. De nem sokáig gondolkoztam, hirtelen kirántottam a kardomat s olyan gyorsan hadonáztam magam körűl, hogy egy csepp nem sok, annyi sem esett rám. Hej bezzeg bámultak is a többi katonák, a mikor visszamentem a kaszárnyába, hogy nem vert meg az eső. Odajött a generális, megkérdezte, hogy mit csináltam. Mondtam én, nem csináltam egyebet, csak kirántottam a kardomat s azzal visszavertem az esőt. Derék vitéz vagy, fiam, - mondotta a generális s egy zacskó aranyat adott ajándékba.

- Oh Istenem, Istenem - mondotta az öreg ember - most már igazán nyugodtan halok meg, megéltek mind a hárman a magatok emberségéből, nincs szükségtek arra a pénzecskére, a mit összekuporgattam.

Épen abban a szempillantásban jött a pap, hogy feladja az utolsó-kenetet s a haldokló ember, a mi pénze volt, mind odaadta a papnak, hogy ossza ki a szegények közt. De bezzeg lelógott az orra mind a három fiúnak, elment a kedvük a dicsekedőstől egész életükre. Az apjukat eltemették, aztán nyakukba vették a világot, mentek hárman három felé.

Holnap legyenek a ti vendégetek.

                                                    Benedek Elek

   

 

Nádi Hegedüs - Három fekete golyó

 

Megjelent: Az Én Újságom 1901. évfolyam 43. számában.  

A történet  - szabadságharc idején a Nándorhuszárok is hazaindultak harcolni a hazáért, de elfogták őket és jött a tizedelés, de mivel drága volt a katona, így kisebb elrettentéssel is beérték. Ez sem gyerek újságba való téma.

 

Az író -Az írói álnév alatt Sebők Zsigmond (1861-1916)rejtőzik, aki az újság munkatársa volt. Neki köszönhetjük a Mackó úr kalandjait, a Dörmögő Dömötör írásokat.

 

1

2

                       HÁROM FEKETE GOLYÓ

Október hava a vértanukra való emlékezés hónapja, mert 1849. október 6-án végezte ki a kegyetlen ellenség a tizenhárom honvédtábornokot és Batthyány Lajos grófot, az első magyar alkotmányos miniszterelnököt. Minden magyar kegyelettel gondol rájuk. A hazáért éltek és a hazáért haltak meg.

Voltak azonban már korábban is vértanúi a magyar szabadságnak, a kikről szintén illik megemlékeznünk.

Az oroszok már Magyarország felé tartottak. A kozákok lovainak patkója határainkon dübörgött.

A mig itthon minden, magyar fegyvert fogott és az ellenség ellen indúlt, Felső-Ausztriában négy század nádorhuszár szomorúan nézett Magyarország felé szálló felhőkre.

Mentek volna ők is a felhőkkel, száguldva siettek volna a tíz ellenségtől megtámadott magyar haza védelmére, de nem lehetett, mert az ellenség hatalmában voltak.

Mikor a szabadságharcz kitört, a derék magyar fiúkból álló nádor-huszárezred Csehországban állomásozott. Százötvennégy lelkes nádorhuszár már akkor haza indult és ezer veszedelmen átvágva magát, csatlakozott a honvédsereghez.

Annál jobban vigyáztak az ezredből visszamaradt négy századra. De hasztalan vigyáztak... Mikor megjött az orosz sereg betörésének hire, nem lehetett többé tartóztatni a huszárokat. Ha száz halál várakozott volna mindegyikre, akkor se maradtak volna.Titkonösszebeszélt mind a négy század, hogy éj idején megindúl haza. Nem maradt el egy sem. A huszárparipa víg nyerítéssel vitte a huszárt Magyarország felé.

Már Bruckba értek, már látták a haza szent földjét, mikor túlnyomó számú osztrák katonaság körűl fogta őket.

Véres harcz keletkezett. A huszár elszántan és vitézül küzdött a tízszeres ellenséggel. Egy század keresztül is vágta magát és boldogan nyargalt Magyarország felé, a többi három századot azonban elnyomta a túlerő. A nádorhuszárok hősi védelem után részint elestek, részint fogságba jutottak.

A foglyokat haditörvényszék elé állították és tizedelésre ítélték őket.

A tizedelés az, hogy a foglyokat sorba állítják és minden tizediket agyonlövik. A tizedelést vezető tiszt számlálja a sorban állókat:

 

   

3

4

Egy, kettő, három...

A tizediknél megáll és a tizedik huszár kilép a sorból. Aztán tovább számlál a tiszt.

Tíz huszár lépett így ki a sorból. Ezt a tizet fogják agyonlőni... A tíz vitéz arczán egy vonás nem mozdúl. Bátran néz mind a halál szemébe.

Azonban a tábornok megváltoztatta az ítéletet annyiban, hogy csak három huszár haljon meg. Hozatott tíz golyót, ezek közt hét fehér és három fekete volt. Kihirdetik:

Aki a fekete golyót húzza, meghal! Zörög a kendővel lefedett golyó. A huszárok egyenkint odajárulnak és sorsot húznak. Az egyiknek fehér golyó jut, a másiknak fekete. Hétnek fehér, háromnak fekete. De a kinek fehér jut, az jobban búsul, mint a kinek a fekete.

Megölelik, megcsókolják azt a három huszárt, a kinek a fekete golyó jutott.

A torzonborz bajuszra egy-egy könny is hull.

Testvér, mért nem húztam én helyetted a fekete golyót! — sóhajt a megszabadult huszár, mikor búcsúzik bajtársától.

Ne sajnálj engem, testvér, — mondja a halálra induló — örömmel halok meg a hazáért !

A három huszárt levezették az udvarba s bekötötték a szemét. Szembe állt velük egy szakasz gyalogos német katona, puskáját lövésre készen tartva;Atiszt vezényel. Erre három ajkról felhangzik ez a kiáltás:

Éljen Magyarország!

Most eldördülnek a fegyverek és a három huszár arczczal borul a földre.

A fogoly huszárok hallják a kiáltást,' hallják a fegyverropogást. Egy perczig némán néznek egymásra, aztán kezüket esküre emelik és mennydörögve száll az ég felé szavuk:

Éljen a szabadság!

így halt meg a hazáért a három nádor-huszár s így nézett farkasszemet a halállal a nádor-huszárság.

Dicsőség emléküknek!

                                              Nádi Hegedűs

                                                           (Sebők Zsigmond )

 

   

 

v20161216