KASTÉLY sorsa, funkciói, lakói, területe

feltöltes alatt

Az ikervári Batthyány kastélyban működött 1919 - 1936 között a Hadiárva intézet. A témát több cikken keresztül dolgozom fel a közeljövőben. Most a hadiárvák 50 éves találkozója van a fókuszban.

Szabó Károly ikervári tanár úr hagyatékából, felesége Nóra néni jóvoltából a kezemhez került egy újság kivágás gyűjtemény, melyet most közre adok. Katafai-Német József írása a Hadiárva intézetről.

Valamint  Pósfai H János tollából És eljöttek a hadiárvák, valamint a Kastélyok a szocializmusban című írásokat ajánlom olvasásra.

Végül a 363-as sorszámú hadiárva sorsára mutatok rá, hogy milyen messzire jutott el egy ember az ikervári kertész segéd képzés során szerzett alapokkal. Stílszerűen, az itt elvetett magból mi volt képes kinőni - dr. Mészöly Gyuláról dióhéjban.

Kis falunk szerepel az Osztrák - Magyar Monarchia írásban és képben című 21 kötetes könyvsorozatban, mely 1885 és 1901 között került kiadásra, Rudolf főherceg közreműködésével. Bemutatnám ezt a könyv sorozatot pár kép erejéig.

Bevallom töredelmesen, azért is foglalkozok a témával, mert boldog tulajdonosa lehetek az ikervári Batthyány kastélyt ábrázoló színezett nyomatoknak. Az 1891-es bécsi kiadásban sárga a kastély színezése, míg az 1896-os nyomaton hús színű. Természetesen a falura vonatkozó szövegrészt is idézem.

 v20250302